Felix, qui nihil debet. Šťastný, kdo nic nedluží. latinské přísloví
Obrázek ke článku „Zakázkové výrobky“

Zakázkové výrobky

Máte zájem o realizaci některého zakázkového produktu a nevíte na co si dát pozor nebo jak máte postupovat? Ještě než nás požádáte o cenovou kalkulaci, měli byste vědět, z čeho se bude pravděpodobně finální cena skládat a jaký vliv na její výslednou výši má poptávaný počet ks.

Požadavek individuálního řešení je zpravidla doprovázen i zájmem o individuální grafické provedení či design, který představuje potřebu tisku. Tisk souvisí s kvalitou vstupních dat, počtem barev (a druhem CMYK nebo PANTONE), způsobu provedení (jednostranný, vícestranný potisk), s požadovanou dodatečnou povrchovou úpravou (laminace apod.), s velikostí - formátem tištěného archu, správnou volbou tiskové technologie (ofset, digitál, sítotisk, flexotisk ...), jenž se zase odvíjí od použitého materiálu, počtu ks a požadavku na kvalitu tisku.

Jen pro upřesnění, například ofsetový tisk představuje sice nejkvalitnější potisk, ovšem tíží ho i velké fixní náklady na výrobu kovolistů (pro každou z barev + případně lak) a rozjezd tiskárny (včetně nutného vstupního odpadu, tzv. makulí). Tady platí, čím vyšší budete mít náklad, tím pro Vás bude ofsetový tisk výrazně výhodnějším. Cena jednoho výtisku se může od 1.000 ks blížit samotné ceně materiálu. Náklady na tisk 1 ks budou však astronomické. To platí obecně i pro další tiskové technologie.

Od kolika kusů se tedy například ofsetový tisk vyplatí? Při rozměru větším než A3 je ofsetový tisk nejlepší volbou již od nákladu 300 ks, u menších velikostí pak od 500 ks výše. U velkých nákladů se rozhodně nevyplatí používat digitální technologie, které jsou navíc často omezeny i maximálním formátem, který jsou schopny potisknout. Samozřejmě s ohledem na další výrobu je nutné počítat s tím, že se vždy musí vyrobit větší počet ks, než jaký je skutečný požadavek.

Pokud je předmětem poptávky výrobek, u něhož se předpokládá úprava tvaru a tedy i tvarový výsek, je nutné opět počítat s jednorázovým nákladem na pořízení výsekového nástroje. Na stanovení finální ceny, kromě uvedených skutečností, mají vliv i následné výrobní operace, u kterých je mimo jiné i nutné kalkulovat přípravu a seřízení stroje.

Jinými slovy, pokud fixní náklady na výrobu 1 ks představují částku například 7.000 Kč, pak při výrobě 1 ks bude cena korespondovat minimálně s touto částkou + případný zisk + náklady na dopravu a expedici. Při nákladu 100 Ks, už budou fixní náklady na výrobu 1 ks představovat namísto částky 7.000 Kč, například "pouhých" 90 Kč, aby při nákladu 1.000 ks byly jen 18 Kč za 1 ks.

Nejmenším počtem ks, který může být pro naše zákazníky již zajímavý, a od kterého jsme schopni se případnými individuálními poptávky zabývat je 300 ks. Do tohoto počtu je zakázková výroba, klasickými výrobními postupy, zpravidla nerentabilní pro obě strany.